Projekt mobilnosti KA1

NEMČIJA predstavitev     Ekskurzija EU projekt Andraž

Projekt mobilnosti KA1: Vseživljenjsko učenje in vključevanje odraslih z motnjami v duševnem razvoju

Organizacija: CUDV Draga

Začetek projekta: 15. 9. 2023, trajanje 18 mesecev; konec projekta: 14. 3. 2025

Za nami so glavne aktivnosti projekta KA1 mobilnost z naslovom Vseživljenjsko učenje in vključevanje odraslih z motnjami v duševnem razvoju. Glavni namen je bil učenje novih vsebin in kompetenc za odrasle osebe z motnjami v duševnem razvoju in za zaposlene različnih profilov, ki s temi osebami delajo v CUDV Draga.

Od začetka projekta smo sledili okvirni časovnici glede izvajanja aktivnosti, ki smo jo priložili ob prijavi projekta. Poimensko in strukturno smo določili 2 skupini mobilnosti in sicer skupino učečih se odraslih, kjer smo vključili 4 osebe z manj priložnostmi: vse osebe imajo motnje v duševnem razvoju s pridruženimi zdravstvenimi, vedenjskimi in čustvenimi težavami ter avtističnimi motnjam in določili 4 njihove spremljevalce. Določili smo tudi drugo skupino mobilnosti za usposabljanje zaposlenih, kamor smo vključili 4 zaposlene različnih profilov, 2 od njih nista učitelja. Redno smo se srečevali zaradi organizacije obiska/pripravljalnega sestanka, ki je potekal od 29. 11. do 1. 12. 2023 v Lebenshilfe v Kölnu. Omenjeno organizacijo gostiteljico smo izbrali s ciljnim namenom spoznati načrtovane vsebine, poleg tega smo z njo uspešno sodelovali pri izmenjavi že leta 2017. V pripravljalni obisk s sestankom so bili vključeni naslednji udeleženci: dva uporabnika s spremljevalcem in dva zaposlena. Seznanili smo se z organizacijo gostiteljico Lebenshilfe in predstavili naš CUDV Draga ter pripravili program same  izmenjave, ki je potekala od 8. do 12. 4. 2024 v organizaciji Lebenshilfe v Kölnu v Nemčiji. V pripravah na izmenjavo smo sodelovali preko e-pošte in telefona ter aplikacije zoom v zvezi z dogovori s podporno organizacijo. Pomemben vpliv digitalnega izobraževanja se je pokazal v spletnem sodelovanju in pri pripravi ppt prezentacije, ki so jo pripravili uporabniki in zaposleni, kar jih je še posebno motiviralo ob predstavitvi. Poleg tega so udeleženci spoznavali različne načine digitalnega učenja: nakup voznih kart, izdelkov trgovini, robotski natakar in blagajnik, ločevanje odpadkov, nakup vstopnic ipd. kot tudi pomoč umetne inteligence. Udeleženci so potovali »zeleno« z avtom in zaradi racionalizacije skupaj obe skupini ter tako pridobili častne izjave zelenega potovanja.

Prva predstavitev/diseminacija projektnih aktivnosti je bila 19. 4. 2024 predstavljena udeležencem in vodstvu CUDV Draga. Druga diseminacija je bila izvedena 29. 5. 2024 v gostilni Druga violina v Ljubljani za zunanje udeležence in organizacije ter 24. 9. ob praznovanju 40. obletnice CUDV Draga kot nacionalni dogodek, kjer smo pripravili tudi vprašalnike za udeležence dogodka. Na vseh dogodkih smo udeležencem s pomočjo ppt ter osebnimi predstavitvami in prikazi predstavili nove metode dela in primere dobrih praks, ki so jih uporabniki in zaposleni informativno delili z drugimi oziroma prenesli v svoje življenje oziroma delovno okolje; npr. informacije o programu usposabljanja v Nemčiji za 1. in 2. stopnjo za poklic socialnega asistenta pri delu z ranljivimi skupinami ljudmi, nadalje organizacija in dinamika bivalnih enot in stanovanj, organizacija delavnic za usposabljanje uporabnikov in zaposlenih. Pomembno sporočilo in vodilo je bilo, da so uporabniki oziroma osebe z različnimi oviranostmi resnično središče vsega dogajanja, kar pomeni, da so organizacija, aktivnosti in prizadevanja v organizaciji Lebenshilfe usmerjeni na uporabnika in njegove potrebe, interese, želje, kar se dejansko odraža v njihovih programih in storitvah kot tudi v odnosih, metodah in pristopih dela ter komunikaciji. To je bilo tudi izhodišče našega uspešnega začetnega sodelovanja in nadaljevanje projektnih aktivnosti.

V skladu s projektnimi aktivnostmi v časovnici smo pripravili vprašalnika o preverjanju zadovoljstva in novih znanj za obe skupini udeležencev  pred in po obeh mobilnostih: za skupino učečih se odraslih in za drugo skupino usposabljanja zaposlenih.

Nadgradnja sodelovanja je porodila novo izmenjavo  in sicer obisk dveh študent iz organizacije Lebenshilfe, ki sta v naši organizaciji CUDV Draga preživeli delovno/študijski obisk od 1. do 15. 9. 2024. Seznanili sta se z našim centrom, programi in storitvami ter delom v dislociranih enotah na različnih lokacijah. Poleg tega sta si ogledali lepote naše dežele in okusili tradicionalne jedi pri priznanih slovenskih gostiteljicah.

Projektne izmenjave so pomemben graditelj našega razvoja in pomenijo veliko priložnost napredka za uporabnike in zaposlene, ki si na ta način širijo obzorje in obenem ustvarjajo svoje mesto med ostalimi.  Tudi v prihodnje si bomo prizadevali za uspešno sodelovanje na projektnih razpisih kot tudi na mednarodni spletni platformi EPALE za učenje odraslih v Evropi.

Več o aktivnostih si lahko ogledate na priloženih  obeh prezentacijah in v kratkem filmu

CUDV Draga, 18. 11. 2024                                          V imenu udeležencev    Metka Novak

Scroll to Top